Trajanje projekta: 2021. – 2023.
Tema: Lokalni poljoprivredni proizvodi i tradicijska jela različitih regija u Europi
U projekt su bili uključeni učenici smjera Agrotehničar od prvog do četvrtog razreda, koji su iskazali interes za sudjelovanje i dodatan rad. Partneri u projektu bile su poljoprivredne škole iz Njemačkog grada Auricha, Austrijskog grada Linza, Češkog grada Tabora i Talijanskog grada Auera.
U okviru projekta odrađene su terenske aktivnosti vezane uz uzgoj ribe školjaka, izrade Istarskog cukerančića, pripremu Istarske supe i spremanju Istarske maneštre. Nadalje, obavljene su mobilnosti naših učenika, odnosno studijska putovanja u Austriju i Češku, u Južni Tirol (Italija) i Istočnu Friziju (Njemačka), dok su učenici iz drugih zemalja sudionica projekta obavili studijski posjet u Istru. O svim tim aktivnostima ovog projekta mogu se pogledati i video zapisi.
Projektne aktivnosti započeli smo sa terenskim nastavama o uzgoju ribe i školjaka u Jadranu sa ciljem prikupljanja materijala od kojeg smo izradili video za web stranicu projekta. Taj video je upoznao naše partnere iz drugih zemalja sa ovom proizvodnjom.
U ožujku 2022., grupa učenika je sa prof. Mirelom Marković, posjetila agroturizam Ograde gdje su sudjelovali u radionici izrade Istarskog cukerančića. Gospođa Davorka Šaina, voditeljica agroturizma, naučila ih je kako se prave cukerančići i upoznala ih je sa tradicijom izrade ovih kolača koji je stavljen na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine. Tom prilikom učenici su snimali izradu cukerančića i od tog materijala izradili video koji smo postavili na web stranicu projekta. Video sadrži recept kao i sam postupak izrade cukerančnića.
U listopadu 2022. učenici su sa profesoricom Margitom Žiković izradili edukativni video na temu pripreme Istarske supe. To je tradicionalno jelo Istarskih seljaka, koje se pravi od kruha i vina sorte Teran. Učenici su sa profesoricom posjetili udrugu Agrorovinj, u Rovinju gdje im je dr.sc. Kristijan Damjanić predsjednik udruge na radionici pokazao tradicionalan način izrade Istarske supe te su se nakon toga učenici i sami okušali u njezinoj pripremi. Tom prilikom snimili su video materijal koji su kasnije sami montirali.
U veljači 2023. učenici su sa profesoricom Orietom Milovan otišli na agroturizam PEKICI gdje su imali radionicu izrade istarske maneštre. To je tradicionalno Istarsko jelo od graha, suhog mesa, kukuruza i ječma koje je i danas često na menijima tradicionalnih Istarskih konoba. Gospođa Pekica je sa učenicima skuhala maneštru i pri tome su učenici snimili video materijal koji su kasnije montirali u video na kojem su prikazali recept i postupak izrade maneštre.
U svibnju 2022. učenici su sa prof. Orietom Milovan i prof. Marinom Čanić otputovali na mobilnost u Češku i Austriju gdje su se upoznali sa poljoprivrednim partnerskim školama, poljoprivrednom proizvodnjom njihovog kraja i tipičnim tradicijskim jelima i pićima. Učenici su tijekom mobilnosti prikupljali materijale u obliku fotografija, letaka i pisanih informacija od kojih su izradili video o cjelokupnoj mobilnosti.
U listopadu 2022., od 2. do 7., bili smo na mobilnosti u Italiji u posjetu kolegama u južnom Tirolu. Tamo smo se upoznali sa poljoprivrednom proizvodnjom i znamenitostima a o svemu što smo vidjeli i naučili smo izradili kratki video koji možete ovdje pogledati.
Posljednja mobilnost u projektu održana je u Istri gdje smo ugostili naše partnere. U nedjelju, 7. svibnja 2023., partneri mobilnosti stigli su u Poreč. Prvo smo posjetili vinariju Kozlović. Posjetili smo njihov podrum i upoznali se s tehnologijom proizvodnje vina. Nakon toga smo posjetili poznatu tartufarsku obitelj Zigante i upoznali se sa prodajom tartufa kroz posjet njihovoj specijaliziranoj trgovini, zatim smo otišli u Motovunsku šumu gdje smo doživjeli avanturu lova na tartufe sa psima tartufarima i njihovim vodičima.
Slijedeći dan smo predstavili našu školu a potom smo krenuli u razgledavanje povijesne jezgre. U srijedu, imali smo vožnju brodom do Rovinja upoznavajući obalu Jadranskog mora. Dolaskom u Rovinj posjetili smo Institut “Ruđer Bošković” gdje smo imali predavanja i radionice o životu u moru i monitoringu Jadranskog mora. U četvrtak upoznajemo naše partnere s proizvodnjom maslinovog ulja u Istri. Ujutro smo posjetili OPG Chiavalon koje je specijalizirano za proizvodnju visokokvalitetnog ekstra djevičanskog maslinovog ulja. U petak, smo naše goste upoznali sa uzgojem školajaka kroz posjet poznatom poluotoku Porto Busolo koji su još Rimljani koristili za uzgoj ribe. Nakon toga smo otišli u Vabrigu, malo tradicionalno ribarsko mjesto, danas poznato po uzgoju školjaka, te smo brodom posjetili uzgajališta školjaka.
Srednja škola "Mate Balote Poreč"
Karla Huguesa 6
52440 Poreč
Copyright 2023 ©